Art.Ist Sauna’dan Artiox iş birliği ile sanata yatırım sepeti

Sanatın her alanından farklı sesleri ve ifade biçimlerini sergilemek üzere herkes için ulaşılabilir sanat ortamı sunan Art.Ist Sauna, sanat eserlerine yatırım yapılmasını ve yatırımların pratik şekilde yönetilebilmesini sağlayan, yeni nesil sanat yatırım platformu Artiox ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamındaki sepetini erişime açtı.

Sanatın her alanından farklı sesleri ve ifade biçimlerini sergilemek üzere herkes için ulaşılabilir sanat ortamı sunan Art.Ist Sauna, sanat eserlerine yatırım yapılmasını ve yatırımların pratik şekilde yönetilebilmesini sağlayan, yeni nesil sanat yatırım platformu Artiox ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamındaki sepetini erişime açtı.

Türkiye’nin önde gelen sanat ve etkinlik alanlarından UNIQ Expo ve sanat yatırımlarının önde gelen kurumlarından TTLC Sanat Danışmanlığı iş birliğiyle çağdaş sanat alanında eser üreten sanatçıları bir araya getiren Art.Ist Sauna, Artiox ile geliştirdiği iş birliği kapsamında genç sanatçıların eserlerini halka arz ediyor.

Art.Ist Sauna, blockchain teknolojisini kullanan Artiox ile kurduğu iş birliği sayesinde, demokratik ve erişilebilir sanat yatırımı fırsatı sunan sepetiyle dünyada ilk defa kullanılan ve sanat borsası olarak da adlandırılabilecek sistemle sanat eserlerinin hisselere bölünerek satılmasını sağlıyor. Yetenekleri esas alınarak seçilen genç ve gelecek vadeden sanatçıların eserlerinin tokenize edilmesiyle oluşturulan bu sepet, teknolojiyi sanat yatırımı ile buluşturarak 7/24 ulaşılabilir ve yönetilebilir yatırım fırsatı sağlıyor. Pratik ve güvenilir bir deneyim sunan bu sistem ile sanat eseri yatırımlarına sadece belirli bir kesimin ulaşabildiği algısını kırmayı hedefleyen Art.Ist Sauna, ‘Herkes İçin Sanat Yatırımı’ söylemiyle oluşturduğu yatırım sepetiyle genç çağdaş Türk sanatçılarını yeni yatırımcılara tanıtıyor, böylelikle sanat pazarını büyütmeyi amaçlıyor.

Genç sanatçıların göz önünde bulunmasını sağlama misyonu ile hareket eden Art.Ist Sauna’nın sepetinde, Erdinç Sakin, Mr. Hure, Utku Öksüz, Erhan Karagöz, Muhammet Bakır, Ümmühan Tunçtürk, Küntay Tarık Evren, Saniye Özbek, Yasin Canlı, Mine Akcaoğlu ve Süleyman Engin gibi gelecek vadeden 11 genç sanatçının 117.500 TL değerindeki eserleri yer alıyor. Yatırım yapılan sanat eserleri, piyasada yer alan diğer dijital yatırım araçlarının aksine Art.Ist Sauna’da yerinde görülebiliyor.

Artiox Nedir? Nasıl Çalışır?

Fiziksel sanat eserlerinin dijital alım-satım platformu olan Artiox, yüksek gelir grubunda yer alan yatırımcıların ilgisi altında olduğu düşünülen sanat eserlerini, blockchain üzerinde “tokenize” ederek herkesin bütçesine uygun yatırım yapabileceği demokratik bir alana dönüştürüyor. Yatırımların kolaylıkla yönetilebilmesini sağlayan yeni nesil sanat yatırımı platformu Artiox, yatırımcıların bütçelerini tek bir sanat eserine ayırmak yerine, farklı eserlere bölebilme imkânı sağlayarak, en güvenilir yatırım araçlarından biri olan sanat yatırımlarını erişilebilir kılarak cazip bir yatırım fırsatı oluşturuyor.

Güvenilir bir yatırım süreci oluşturmak amacıyla, yatırımcılara sunulması planlanan sanat eseri ya da sanat eserlerinin, uzmanlar tarafından seçilerek ekspertiz raporu ile değeri belirleniyor. Ardından değer biçilen eser, sigortası yapılarak blokchain üzerinde oluşturulan akıllı kontrat ile tokenize edilerek yatırımcılara ilan ediliyor. Sanat eserleri, ön satış ve genel satış süreçlerinin ardından sistemde listelenerek 7/24 alım-satıma hazır hale getiriliyor. Listelenen tüm eserlerin anlık değerlerini takip edebilme imkânı sağlayan yatırım ekranı üzerinden, alım-satım işlemleri sürekli olarak aktif tutuluyor.

Gelecek vadeden genç sanatçılara destek olmak isteyen yatırımcılar, 5 Temmuz’da genel satışa açılacak Art.Ist Sauna sepetine https://artiox.com/v2/presale adresi üzerinden ulaşabiliyor.


Hibya Haber Ajansı

Okunma