Piyasaların yönü

by sanatandsanat
0 comment

BIST100… Geçen hafta endeks yönünü pozitif olarak sürdüren endeks bu haftada yukarı yönlü yükselişe devam etmektedir. Enflasyonist endişeler gölgesinde ve Rusya Ukrayna savaşı sebebiyle artan enerji fiyatlarının baskısında ileri yönlü enflasyon beklentileri de yukarı yönlü olmaktadır. Savaş sebebi ile belirli yağ gibi tüketim maddelerinde arz sıkıntısı görüldü ancak Rusya ile temaslar sayesinde bu arz sıkıntıları geçen haftalarda halledildi. Ayrıca FED başkanı Powell’ın ileride 25 baz puandan daha fazla faiz artırımı yapabileceğini söylemesi şu an küresel piyasalar da fiyatlamaya konu olan ana unsur olarak görülmektedir.

USDTRY… Güne 14.82 TL seviyelerinde başlayan kur, Rusya Ukrayna savaşı gölgesinde geçen haftayı yukarı yönlü seyir ile tamamlamıştır. ABD enflasyonunu riski ve FED tarafındaki faiz artırım miktarının daha fazla olabileceği önemli bir etkendir. Global enflasyonist endişeler gölgesinde yurtiçi enflasyonunda da yükselişin devam etmesi risk algısı olarak olumsuz bir etken olmaya devam etmektedir. Enerji bazlı yurtiçi riskler gölgesinde TCMB geçen hafta açıkladığı faiz kararında herhangi bir değişikliğe gitmedi.

EURTRY… Türk Lirası, savaş ve enflasyonist baskıların gölgesinde parite hafif pozitif hareket etmektedir. Sabah saatlerinde parite 16.36 TL seviyelerinde seyretmektedir.

EURUSD… Global baz da olduğu gibi Avrupa tarafında da pandemi endişeleri ve enerji bazlı enflasyonist endişeler devam etmektedir. Rusya’nın Ukrayna girmesi üzerine ABD+AB’nin Rusya’ya çeşitli yaptırımları oldu. Geçen hafta Rusya’nın saldırılarına devam etmesi üzerine ABD+AB tarafında daha ağır yaptırımların yapılmasına karar verildi ve hayata geçirildi. Bazı AB ülkelerinden ise Ukrayna’ya silah ve mühimmat yapmaya başladı ve en son gündem maddesi Rus petrolüne ithalatın ABD ve İngilitere tarafından yasaklanması olarak değerlendirilmektedir ancak gözler Ukrayna-Rusya müzakerelerinde olmaya devam etmektedir.

XAUUSD… Rusya-Ukrayna savaşı sonrası artan jeopolitik gerilim altını yukarı taşımaya devam etmektedir. Buna Rusya’nın girişi ile ABD+AB tarafından ek yaptırımlar konusunda anlaşıldı ve hayata geçirilmesi eklendi. Global ekonominin toparlanamama riski artarken jeopolitik riskler desteği ile altını güçlendirmektedir. FED faiz artırımının 25 baz puandan daha fazla olacağı söylemi ve ateşkes görüşmeleri altını daha da aşağı yönlü baskılamaktadır.

GLDGR… Jeopolitik riskler gölgesinde ons altının yükselişi gram altınıda yukarı yönlü etkilemiştir. Savaş yönlü gidişat halen önemini korumaktadır. Sabah saatlerinde gram altın 915 TL seviyelerini görmektedir.

BRENT… AB tarafında savaş sebebi ile enerji krizi olarak yansıması Brent petrolü güçlendirmektedir ve buna ABD+AB ülkelerinin Rus petrolünün ithal edilmesine ilişkin yasağında eklenmesi beklenmektedir. OPEC tarafından geçen haftalarda üretim artışı ve arz sorunlarını giderici açıklamalar Brent tarafında görülen ralliyi frenledi ve aşağı yönlü baskı arttırmıştı ancak tekrardan ambargo söylemleri Brent’e ikinci bir ralli başlatabilir.

S&P500… Son dönemde aşırı satış dalgasına maruz kalan endeks, jeopolitik riskler ve arz kaynaklı son 40 yılın en yüksek enflasyonunu görmesi risk unsuru olarak önemini korumaktadır. En son Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi diğer global endeksler ile beraber endeksi aşağı yönlü hareketini güçlendirmeye devam etmektedir. Ayrıca Biden Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yeni savunma yardımı yapacağını açıkladı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment